Jajko w roli głównej

Święta wielkanocne to czas, w którym na stołach pierwsze skrzypce grają jajka. Bez nich ciężko wyobrazić sobie świąteczne śniadanie, święconkę oraz dekorację stołu. Ponieważ Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, warto rozważyć kwestie związane z przyrządzaniem i podawaniem jajek.

Ten podstawowy składnik wielu potraw, w okresie wielkanocnym przechodzi istne apogeum popularności, a częstotliwość z jaką jest zjadany wzrasta w tym czasie kilkakrotnie. Zgodnie z tradycją, święta bez jajek nie mają prawa bytu, dlatego kupowane są one w ogromnych ilościach i masowo używane do większości wielkanocnych specjałów, takich jak żurek, sałatki i pasty jajeczne czy jajka faszerowane. Jajka stanowią także nieodzowny składnik wszelkich wypieków. Poza sezonem są niemniej ważnym elementem codziennego menu, szczególnie śniadań, kiedy to mamy szerokie spektrum potraw, jakie możemy przygotować z jajek: jajecznica na boczku, omlety na słodko lub ostro, jajka na twardo lub na miękko, sadzone, w koszulkach – wybór jest naprawdę ogromny, a wszystko zależy od tego, w jakiej postaci najbardziej lubimy konsumować jajka.

Samo gotowanie jajek, niezależnie od tego, czy chcemy je podać na miękko czy na twardo, teoretycznie jest sprawą dosyć prostą. Niestety, w praktyce nie wygląda to już tak kolorowo. Głównym problemem jest przede wszystkim czas. Jajka na miękko gotujemy znacznie krócej niż na twardo, dlatego trzeba dokładnie pilnować czasu gotowania aby nie gotowały się one dłużej niż powinny. Trudno oczekiwać, że ktoś będzie stał nad gotującymi się jajkami z zegarkiem w ręku, kiedy do przygotowania jest jeszcze masa innych rzeczy. Dlatego warto powierzyć odmierzanie czasu gotowania profesjonalnym sprzętom. Tu idealnie sprawi się praktyczny minutnik Cube marki Cilio, który precyzyjnie odmierzy czas potrzebny na ugotowanie jajek w takiej postaci, na jaką masz ochotę. Sygnał dźwiękowy da znać, że jajka są już gotowe.

http://www.cilio.de/

Czas gotowania można kontrolować także w nieco inny sposób. Osoby, które cenią oryginalne rozwiązania z pewnością pokochają przepiękne klepsydry od Sagaform. Pozwalają one na odmierzenie czterech minut do gotowania jajek na miękko, oraz ośmiu do jajek na twardo. Biały piasek odpowiada czterem minutom, a czarny – ośmiu. O walorach estetycznych tego gadżetu chyba nie trzeba wspominać :)

http://www.sagaform.com/

Kiedy wiemy już jak długo gotować jajka i mamy odpowiednie narzędzia do mierzenia czasu pora przejść do sedna sprawy, czyli gotowania. Tutaj częstym problemem jest pękająca w trakcie gotowania jajek skorupka. Na szczęście jest porosty sposób, który pozwala uniknąć tego problemu. Jeśli nakłujemy skorupkę przed gotowaniem, możemy mieć pewność, że ona nie pęknie. A do tego doskonale sprawdzi się nakłuwacz marki Gefu, który precyzyjnie nakłuje skorupkę nie uszkadzając jajka.

https://www.gefu.com/

Kiedy gotowanie jajek dobiegnie końca, nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko skonsumować je ze smakiem. Jeśli chcesz zaserwować swojej rodzinie jajka na miękko, możesz do tego użyć zestawu składającego się z czterech kolorowych kieliszków do jajek marki Sagaform, które ubarwią stół podczas śniadania.

http://www.sagaform.com/

Jeżeli natomiast składnikiem twojego śniadania będą jajka na twardo, to warto mieć pod ręką praktyczną krajalnicę Duo marki Gefu, która posiada dwie opcje krojenia – w równe plastry lub na 6 cząstek. Dzięki niej uzyskasz idealnie równe plastry jajek, które stanowić będą ukoronowanie kanapek.

https://www.gefu.com/

Używając odpowiednich do gotowania i serwowania jajek akcesoriów kuchennych, możemy mieć pewność, że przygotowane potrawy z jajkami zawsze będą perfekcyjnie wyglądały oraz zachwycały smakiem nie tylko w Święta, ale przez przez cały rok.


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu. Czytaj więcej